Miss Loba

admin

Vánoce bez stresu a bankrotu: Tipy od singl mámy

2024-12-10 Miss Loba

V poslední době jsem často používala slovo “samoživitelka” a už ho mám popravdě plné zuby. Rozhodla jsem se, že pro dnešní článek toto slovo nahradím slovním pojmem “Želví ninja”. Proč? Nevím, napadlo mě to jako první, možná protože jsem do želvích ninjů byla jako malý dítě zamilovaná.

Téma se týká Vánoc a jak je udělat hezké, i když jste Želví ninja, tudíž do Vaší rodiny proudí jen jeden příjem. Plus nějaké výživné když Bůh dá. A některé z nás ještě doufají, aby jim vůbec přišlo. Vzpomínám si na kamarádku, kterou jsem potkala na fotbalovém tréninku našich dětí, která zběsile scrollovala na telefonu jakýmsi eshopem s oblečením. Ten den do Vánoc zbývalo 8 dní. Ptala se mě “tak co, už máš všechny dárky?” a já v tu chvíli odpověděla, že ano, což nebylo moc empatické, jelikož jí můj kec musel nejspíš ještě víc prohloubit depresi. “No, já ještě nemám ani jeden” řekla, na to jsem jí odpověděla, že jestli to dnes objedná, tak ji to stejně ani do Vánoc nestihne přijít, čímž jsem situaci ještě víc zabila. Doufám, že to neslyšel Ježíšek. Znám tenhle pocit chvátání a beznaděje před Vánoci, jelikož jsem to jako Želví ninja taky v prvních singl letech zažila a prevencí je mi tohle:

objednávejte dárky s předstihem

Dříve jsme pro doručování z internetu objednaných balíčků měli na výběr jen Českou poštu, která se svojí spolehlivostí stala častým meme obrázkem a terčem vtípků. Zde je příklad:

“Znáte tu hru, jak se zazvoní a uteče? Tak teď se tomu říká Česká pošta.”

nebo

“Švýcarská pošta zkouší doručovat balíky dronem. Česká pošta zkouší doručovat balíky…”

Dnes už ale není Česká pošta jediným rytířem Vánoc, přibyly nám Zásilkovny, Balíkovny, PPL a co je za mě naprostý top vynález posledních let jsou poštovní boxy. Jsou hezky rozmístěné po městě, nemusíte chodit na pobočky, vše vyřídíte přes aplikace. Ale i s těmito vymoženostmi se úspěšnost doručení balíku včas do Vánoc nezvyšuje. I tak musíte strategicky plánovat eshopový nákup. Některé velké balíky se do boxů ani třeba nevejdou a balík vám tedy pošlou na nějakou pobočku. Nenechávejte nákup na poslední chvíli, objednávejte dárky klidně průběžně už dva měsíce předem. Ve skříni se nezkazí a vám to ušetří nervy, které si o svátcích fakt kazit nechceme. A tím se dostávám k další mojí radě:

zapisujte si v průběhu roku seznam dárků pro děti

Děti v České republice jsou zvyklé psát Ježíškovi dopis. Myslím, že je to hezký zvyk, podporuje to Vánočního ducha. Ale například moji kluci z fleku nevědí, co si přát. Doufám, že to není tím, že ztratili veškeré naděje v nějaký dárek, spíš bych řekla, že v ten rozjukaný moment nedokážou vygenerovat to pravé přání a zaznamenat ho do dopisu. Tuhle věc řeším tak, že každému dám leták ze Sparkys nebo Dráčíka nebo nějakého eshopu s hračkami a kluci si zakroužkují hračky, které by se jim líbily. Říkáte si teď asi “OK, katalogy hračkáren a volná ruka dětí, která kroužkuje ty nejdražší pecky v sortimentu, to jsi Želví ninja milionář?” Ne, já z těch označených potom vyberu ty dárky, které jsou v mých finančních možnostech. Nikdy se mi ale nestalo, že by děti cíleně mířili na nejdražší položky. Kolikrát jsem byla překvapena, o jaké blbosti mají zájem. Ale aby se pod stromečkem objevilo i nějaké překvapení, vedu si po celý rok seznam v mobilu, kam zapisuji random vyslovená přání mých chlapců. Potom u stromečku přijdou na to, že: “Jo tohle jsem vlastně taky chtěl”

spořící obálka na dárky

Teď vám povím, jak získávám peníze na nákup dárků. Vytvořila jsem si v internetovém bankovnictví virtuální obálku na spořícím účtu s názvem “Dárky a Vánoce”, kam si měsíčně odkládám 1 000 Kč. To znamená, že na účely nákupu dárků k narozeninám a Vánocům v této obálce každoročně nastřádám 12 000 Kč a z toho už se dá udělat radost. Také tím omezíte stres typu “za co já vlastně koupím dárky” a nebo se vyhnete největšímu průseru - vzít si na dárky půjčku.

kilo cukroví od amatéra za 800 Kč

cukroví každým rokem zdražuje, od domácího cukráře stojí kilo 800 Kč. Tahle částka může být pro Želvího ninju velká, zvlášť o Vánocích by se za to dal koupit klidně jeden pořádný dárek pro dítě. 800 Kč za kilo si myslím, že je ještě ta levnější nabídka, viděla jsem na internetu i částky přes tisíc korun. No kilo cukroví na rodinu s dětmi není moc, je to malá krabička, myslím, že aby cukroví stačilo na ten týden kolem Vánoc, bylo by potřeba alespoň 3 kila. Nebo aspoň tedy v našem případě. Já jsem se rozhodla, že si cukroví udělám sama, a že udělám jen ty druhy, které zvládnu a které jsou jednoduché. Je taky potřeba se připravit na nákup másla, které klasicky před sezónou zdraží, letos 89 Kč za 250g. Tento rok (2024) jsem dělala jen 4 druhy cukroví: perníky, linecké kolečka, išelské dortíky a marlenkové kuličky. Spotřebovala jsem na to 4 kostky másla, ostatní suroviny jsem měla běžně doma, jako je třeba mouka, vejce, prášky do pečiva, cukr. U perníků je výhoda, že z části můžu udělat jedlé ozdoby na stromeček, když se nazdobí bílou polevou, vypadají hezky kontrastně a hodí se, jelikož ceny čokoládových kolekcí taky vystřelily poslední dobou do oblak.

drahé dárky jen nejbližším

Budu se pořád opakovat s hláškou, že nemůžeme dávat z prázdného vědra. Nemůžu se rozdat, když sama nemám. A to se násobí, pokud máme děti, které jsou na naší energii a zdrojích závislé. Pokud jsem Želví ninja a trápí mě finance, nebudu širší rodině kupovat drahé dárky. V první řadě je důležité koupit dárky dětem. A pozor! Samozřejmě i sobě. Je potřeba si udělat radost. I když si ten dárek pro mě nakonec zabalím sama, jsem pak na Štědrý večer ráda, že ho tam najdu. Pokud tento dárek pro sebe koupím podle výše zmíněných rad někdy měsíce před Vánoci, o to víc se na něj budu těšit a bude mít smysl. Lidem, kteří nejsou v našem blízkém rodinném kruhu doporučuji nekupovat drahé dárky. Nesnaž se zalíbit se ostatním. Nesnaž se dávat drahé dary, abys vytvořila iluzi toho, že máš tvoji těžkou situaci pod kontrolou, je to fejk a je to manipulace . Pokud je ten druhý člověk kvalitní a vztah s ním opravdový, pochopí naši reálnou situaci a samozřejmě nic drahého nebude očekávat a spokojí se třeba s veselými vánočními ponožkami nebo flaškou šampáńa.

Na závěr chci říct, že Vánoce nejsou jen o penězích a hodnotě dárků. Dětem více než dárky v hlavě utkví pocit z Vánoc a to zda byla pohoda a jestli rodiče byli v pohodě.